Rozpoczęcie pierwszej tury rekrutacji do projektu TalentON II

Rozpoczynamy rekrutację uczniów do projektu „TalentON II – opracowanie standardu diagnozy psychologiczno-pedagogicznej ucznia zdolnego”, w ramach którego przeprowadzona zostanie kompleksowa diagnoza psychologiczno-pedagogiczna uczniów zdolnych, uczęszczający do szkół z terenu województwa lubelskiego, ze szczególnym uwzględnieniem uczniów placówek z obszarów wiejskich. Pierwsza tura rekrutacji trwa od 4 kwietnia 2024 r. do 6 maja 2024 r., w czasie której wyłonimy maksymalnie 50 uczniów w wieku od 9 do 19 lat.

Rekrutacja odbędzie się w oparciu o autorskie narzędzie Fundacji PAN, które zapewnia obiektywność procedury wyboru. Oceny aplikacji zgłoszeniowych dokona Zespół badawczy – psychologowie ze stopniem naukowym, zajmujących się wspieraniem rozwoju zdolności.

Warunkiem koniecznym do wzięcia udziału w projekcie jest posiadanie statusu ucznia klasy 3, 4, 5, 6, 7 lub 8 szkoły podstawowej z obszaru województwa lubelskiego bądź ucznia szkoły ponadpodstawowej z obszaru województwa lubelskiego, oraz spełnienie m.in. jednego z poniższych warunków:

• posiadanie ponadprzeciętnego ogólnego potencjału poznawczego;
  • posiadanie szczególnych zdolności kierunkowych;
  • posiadanie szczególnych zainteresowań (pasji).

Szczegółowy opis procesu rekrutacji, w tym odnośniki do aplikacji on-line oraz dokumentów, które należy przesłać w formie papierowej, znajduje się na stronie projektu TalentON II: diagnozaucznia.pl [link bezpośredni].

Złożone dokumenty będą oceniane przez Zespół badawczy w dwóch krokach:

• ocena formalna, w tym: kompletność aplikacji, spełnienie kryterium wieku, województwa;
  • ocena merytoryczna E-ankiety dla kandydata oraz E-ankiety nauczyciela.

Prosimy o dokładne zapoznanie się z procedurą rekrutacji, w tym o konieczności przesłania E-ankiety kandydata/-ki, E-ankiety wypełnionej przez nauczyciela ucznia/uczennicy biorącego/-ej udział w procesie rekrutacji oraz papierowych wersji dokumentów (formularz uczestnika, oświadczenie bądź zgoda rodzica/opiekuna prawnego na udział w projekcie w przypadku osoby niepełnoletniej).

Na podstawie oceny punktowej utworzona zostanie lista osób zakwalifikowanych. Wybrani do udziału w projekcie uczniowie otrzymają od nas wiadomość o objęciu wsparciem w ramach projektu. Stosowne informacje przekażemy zainteresowanym do 13 maja 2024 r.

Wsparcie, którego udzielimy, będzie dostosowane do uczniów w trzech grupach wiekowych: 9-11 lat, 12-15 lat oraz 16-19 lat. Diagnoza oraz indywidualne wsparcie doradczo-mentoringowe dla uczestników projektu prowadzone będzie w Centrum Diagnozy Ucznia Zdolnego (dodatkowe informacje o CDUZ znajdują się na stronie projektu [link bezpośredni]), które mieści się w pokoju 3.02 na III piętrze w Lubelskim Domu Technika NOT w Lublinie przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej 3.

Diagnoza psychologiczno-pedagogiczna dla zrekrutowanych uczniów będzie przeprowadzana przez ekspertów – psychologów ze stopniem naukowym i doświadczeniem w zakresie wspierania rozwoju zdolności.

Projekt „TalentON 2 – opracowanie standardu diagnozy psychologiczno-pedagogicznej ucznia zdolnego”, realizowany przez Fundację Polskiej Akademii Nauk, jest dofinansowany ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Nauka dla Społeczeństwa II”. Umowa o realizację nr NdS-II/SN/0071/2023/01 z dnia 08.12.2023 r.